MALTA

          Malta je po Izraeli pro mě zemí číslo dvě. Je taktéž působivá svojí mystickou atmosférou, bohatou historií, přívětivými lidmi a jejich pohostinností. Již svatý Pavel ve Skutcích apoštolů si pochvaloval obyvatele malého ostrova, kde tehdy během plavby jeho loď na Maltě ztroskotala a posádka zde našla na nějakou dobu útočiště. Od té doby se zde šíří křesťanství, které proměnilo celou kulturu opravdu v ryze křesťanskou, včetně zásluhy Maltézského řádu působícího zde jako vládnoucí formace po celá staletí. A tak na malém ostrově s počtem obyvatel stejných jako mají brněné najdeme plných 365 kostelů, které svojí velikostí a krásou mohou konkurovat evropským chrámům. Do jednoho z nich během války spadla česká bomba vyrobená v Plzni, která nevybuchla, neboť byla naplněná pískem a doplněna pozdravem od našich lidí. Dodnes je možné si ji prohlédnou v zákristii kostela.

          Další spojitost naší země s Maltou je zkušenost při záchraně obyvatel hledajících ochranu Matky Boží před velkou přesilou nepřátel. V roce 1645 se Brno s pouhými  1500 obránci zázračně ubránilo 28 tisícové armádní převaze Švédů. Brňané se tehdy po celou dobu obléhaní utíkali o pomoc k Panně Marii vyobrazené na starobylém obraze známém jako „Černá Madona“. Zrovna tak na Maltě vítězství při velkém obléhání muslimskými vojsky sultána Sulejmana  roku 1565 přisuzují nadpřirozené nebeské pomoci Matky Boží, která je na Maltě hodně uctívána. Maltézští  rytíři s dalšími obránci v počtu okolo 8 tisíc odrazili útoky Osmanů v počtu 22 - 48 tisíců, přičemž ztráty na straně nepřátel čítaly okolo 24 tisíc. Můžeme žasnout nad odvahou a nebojácností statečných Malťanů bránících svůj malý ale územně velmi strategický ostrov, jehož udržení zajistilo mír a rozkvět křesťanství v Evropě na další staletí.

          Malta je krásná nejen svojí historií sahající již do prehistorických období s úžasnými chrámy oslavujícími ženskou plodnost. Fascinující je celá krajina, mnohá skaliska, útesy,  blankytně průzračné moře, malebná pobřežní zákoutí s dominantní, ale roztomilou architekturou. Uprostřed maltézských obyvatel jsem zakusila velké přijetí, přátelství a živou církev, která mě přijala za svou. Malta mi mě působila jako nejduchovnější země na světě, skoro jako nebe. Slovo Malta je totiž odvozeno od fénického slova Malet, což znamená med i nebe. Návštěvu „nebeské Malty“ vřele doporučuji!

Fotogalerie

pomeranče v únoru na stromech v maltských ulicích
studium angličtiny na jazykové škole EF v St. Julian's, 2011
s ředitelem školy EF a čerstvě vytvořeným fotoportrétem
veselí spolužáci ze všech koutů světa v EF school
závěrečný certifikát z jazykové školy EF, výborná učitelka a zábavní spolužáci, duben 2011
setkání mladých z Neokatechumenátních společenství ve farnosti Mosta
večerní bohoslužba v Neokatechumenátní centru ve farnosti Mosta
před ikonami Kika Arguella na konvivenci pro mladé z Matly - nová estetika
v Neokatechumenátním společenství v St. Julian's
se známým exorcistou a teologem otcem Eliasem Vellou v St. Paul's Bay - pravé otcovské obětí
oslavy v Rabatu -chrám sv. Pavla, jeden z 365 kostelů na Matlě
chrám St. Mary's v Mostě, do kterého za války dopadla neexplodující bomba
bomba vyrobená v Československu s pískem a poslaným vzkazem v kostele St. Mary's v Mostě
s maltézským rytířem, maltézským znakem a maltézskými dvojčaty
socha Panny Marie královny, velmi rozšířené po celé Maltě
běžná hospůdka na Maltě s obrázky Panny Marie, Ježíše a svatých
socha svatého Pavla, který ztroskotal na ostrově u břehů Malty
s maltézskými přáteli na výletě za krásami přírody
s průvodcem Herbertem na dobrodružné cestě kolem maltézského pobřeží
na lodi při cestě z malebného ostrůvku Comino
přístav v Marsaxlokk s typickými rybářskými loďkami
s malířkou Pamelou nad starobylými hradbami ve Vallettě
nad úchvatnými útesy v Blue Grotto
PETRA = SKÁLA, fascinující skalnaté pobřeží s přírodními útvary  - okno na ostrově Gozo - Zerka Window, Okno do jiného světa... MALTA 2011